Jeśli tu jesteś, to pewnie znalazłeś w internecie obraz zapisany z rozszerzeniem .webp i zastanawiasz się czym są obrazy WebP. Otóż WebP to nowoczesny format obrazu rozwijany przez firmę Google, który zapewnia bardzo dobrą kompresję obrazów w Internecie. Korzystając z obrazów zapisanych jako WebP, możesz tworzyć mniejsze, wysokiej jakości obrazy, które zapewniają wysoką szybkość aplikacji wyświetlanych w sieci.
Od całkiem niedawna wszędzie w internecie można spotkać strony internetowe, w których wykorzystywane są obrazy w formacie WebP. Mimo początkowej słabej kompatybilności tego nowego formatu obrazów, zyskał on niebagatelną popularność, a to dzięki swoim wyjątkowym zaletom. Na pewno spotkaliście się z sytuacją kiedy chcieliście pobrać obraz i spodziewaliście się popularnego formatu jpg lub png, ale statecznie był to format „WebP”.
Bezstratne obrazy WebP są o 26% mniejsze w porównaniu do plików PNG. Stratne obrazy WebP są o 25-34% mniejsze niż porównywalne obrazy JPEG przy równoważnym indeksie jakości SSIM .
Bezstratny WebP obsługuje przezroczystość (znaną również jako kanał alfa) kosztem zaledwie 22% dodatkowych bajtów . W przypadkach, w których akceptowalna jest stratna kompresja RGB, stratna WebP obsługuje również przezroczystość , zazwyczaj zapewniając 3 razy mniejsze rozmiary plików w porównaniu z PNG.
Kompresja stratna, bezstratna i przezroczystość są obsługiwane w animowanych obrazach WebP , co może zapewnić mniejsze rozmiary w porównaniu do obrazów zapisanych w formatach GIF i PNG.

Jak działa WebP
Stratna kompresja WebP wykorzystuje kodowanie predykcyjne do kodowania obrazu, tę samą metodę która jest używana przez kodek wideo VP8 do kompresji klatek kluczowych w wideo. Kodowanie predykcyjne wykorzystuje wartości z sąsiednich bloków pikseli do przewidywania wartości w bloku, a następnie koduje tylko różnicę.
Bezstratna kompresja WebP wykorzystuje już widziane fragmenty obrazu w celu dokładnej rekonstrukcji nowych pikseli. Może również użyć lokalnej palety, jeśli nie zostanie znalezione interesujące dopasowanie
Również podobnie jak format PNG, format WebP posiada wsparcie dla przeźroczystości, dzięki czemu kanał alfa po konwersji z formatu PNG jest zachowywany.
Wsparcie WebP
WebP jest natywnie obsługiwany w Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, przeglądarce Opera i wielu innych bibliotekach narzędzi i oprogramowania. Obrazy można zapisać do formatu WebP np. za pomocą darmowego programu graficznego GIMP. Istnieje też wiele narzędzi, które konwertują grafiki do formatu WebP, które też są dostępne dla popularnych systemów CMS, jak: WordPress, Joomla i Prestashop.
Nawet jeśli na swojej stronie używasz starszych formatów plików, to na niektórych hostingach jest opcja automatycznej konwersji „w locie” na format WebP. Rozwiązuje to problem konwersji wielu plików obrazów, co ma znaczenie szczególnie dla stron WWW, które są rozwijane przez dłuższy okres czasu. Takie rozwiązanie nie wymaga od nas żadnego wysiłku, a przyspieszenie otwierania strony będzie krótsze w zależności od ilości obrazów zawartych na podstronie strony WWW.
Konwertuj swoje grafiki używane na stronach www z PNG i JPEG na WebP, dzięki czemu zauważysz duży zysk prędkości dla praktycznie każdej strony. Taka oszczędność przesyłania danych może wpłynąć na przyśpieszenie wczytywania strony o ok 20%.